Fiilaten ja höyläten

Viimeinen viikko ennen julkaisuviikkoa on mennyt pitkälti sivuston testauksen, viimeistelyn ja optimoinnin merkeissä. Toki myös lehdistölle olemme ehtineet tiedottaa toimistamme, ja varsin mukavasti huomiota olemme uudella kopiosuojaamattomalla verkkokaupallamme saaneet. Valtamedioista mm. YleX ja MTV3 tarttuivat aiheeseen ja kertoivat Suomen jälkijättöisyydestä kopiosuojaamattoman musiikin tarjonnassa.

Sivuston optimoinnissa onnistuimme erinomaisesti vielä ihan viime hetkillä. Meillä on kehitysversion tietokantana käytetty Levyviraston nykyistä kantaa, jossa artisteja ja levyjä on muutaman tuhannen luokkaa. Sivuston suorituskyky on ollut jatkuvasti hyvä. Emme kuitenkaan yllättyneet, kun ajoimme EMIn ja New Kontor Median (Saksalainen digiaggregaattori) materiaalin sisään kantaan, että se hidasti sivustoa melkoisesti. Nykyisellään nimittäin artisteja on yli kymmenen tuhatta ja albumeita lähes 30 000.

Genresivujen lataaminen saattoi kestää jopa yli 5 sekuntia, vaikka sivulla näytetään kerralla vain 10 artistia. Siinä joutui tietokantahaut armottomaan syyniin, kun etsimme optimaalisia hakuja jokaiseen tilanteeseen. Tässä kuitenkin onnistuimme mainiosti, ja nyt sivulataukset hoituvat hyvinkin sutjakkaasti. Hidas verkkopalvelu on huono verkkopalvelu, eikä etenkään kaupassa tee mieli odotella.

Viimeisteltävää jää vielä pitkälle syksyyn, mutta niinhän se on aina. Sehän on verkkopalvelun kirous ja siunaus - valmista ei ole koskaan, mutta toisaalta, aina voi parantaa pikkuhiljaa. Kaiken kaikkiaan olemme täällä Virastossa erittäin tyytyväisiä The Groundiin - saimme toteutettua ison nipun ominaisuuksia, joita ei löydy yhdestäkään verkkokaupasta muualta (ainakaan tietääksemme). Suurin osa toteuttamistamme ideoista ei suinkaan ole uusia tai omia - mutta olemme lähteneet rohkeasti tuomaan esimerkiksi yhteisösivustoilla toimivia ominaisuuksia verkkokauppaan. Me olemme kyllästyneet perinteisiin tylsiin kataloogeihin ja tuotelistoihin (toki ne niitä kaipaaville tarjotaan), ja etenkin levykaupan yhteydessä käyttäjälle pystyy tarjoamaan paljon muutakin lisäarvoa, kuin levynkannen ja biisilistauksen.

Kirjoita kommentti

Levyvirasto Oy on vuonna 2005 perustettu digitaaliseen musiikkiin panostava kotimainen yritys.